Priestor pre históriu

Priestor
pre históriu

1877

1877

Z popraviska
na zaoceánske lode

Píše sa rok 1877 a v obci Supno, ktorá dodnes drží tento názov v okrese Rokycany, bola založená spoločnosť na spracovanie červeného prášku oxidu železitého.

Oxid železitý

vzniká ako odpadová látka pri výrobe kyseliny sírovej a hovorí sa mu krkolomným hebrejským slovom kolkotharu, čo neznamená nič iné len popravisko.

Z tejto pôvodne odpadovej látky však vtedajší stupenský závod dokázal vyrobiť tak kvalitné nátery, že sa o nich skoro dozvedeli aj za hranicami Rokycian. Tieto nátery začali čoskoro chrániť zaoceánske lode vo veľakrát extrémnych podmienkach pri ich plavbách a doslova tak brázdili celý šíri svet.

Do 60. rokov dvadsiateho storočia boli zaoceánske lode jediným spojením medzi Amerikou a Európou.

1878

1878

Na území dnešného Afganistanu sa ťažil polodrahokam lapis lazuli.
Ten sa stáročia drvil na farbu, ktorej názov v sebe obsahuje more – ultramarín.

V Břasích je
ultramarin
ako doma

V roku 1878 firma Starck zriadila v Břasích továreň na výrobu tejto pôvodne veľmi vzácnej farby.
Spôsob výroby syntetického ultramarínu bol pritom objavený až v roku 1827 vo Francúzsku a to až potom, čo na spôsob jeho výroby bola vypísaná finančná odmena rovnajúca sa dvojnásobku ceny 2 kg tejto farby prírodného pôvodu.

1908

1908

Deň, kedy bol
k nám zavedený
elektrický prúd

Stalo sa tak na jeseň 12. septembra 1908, kedy dráha poháňaná do tej doby koňmi bola nahradená elektrickou lokomotívou na úzkorozchodnej trati. Kone si mohli doslova a konečne oddýchnuť, pretože sieť továrni firmy Starck sa veľmi rýchlo rozrastala.

V tej dobe sa správy šírili ešte o trochu horšie ako je tomu dnes. Ale dodnes nikto nespochybnil, že úzkokoľajka v Břasích bola prvá elektrifikovaná úzkorozchodná trať a druhá elektrifikovaná trať v Čechách vôbec. A neostalo len pri tom.

1945

To by sa malo
tesať do kameniny

1945

V roku 1945 prebehlo niečo, čo bolo v tej dobe označované za fúziu v prospech všetkých.
Firma D. J. Strack sa premenovala na Banské a priemyselné závody a bola znárodnená.

Ďalšie zmeny nedali na sebe dlho čakať a po niekoľkých premenovávaniach a začleňovaniach vznikol samostatný národný podnik Chemická keramika Břasy.

Okrem bežnej produkcie keramiky sa závod v Břasích špecializoval na výrobu kameniny.

1968

Fenomén „deti kvetov“ dorazil aj do vtedajšieho Československa. Tieto tzv. deti boli režimom prenasledované, najmä za protisocialistickú činnosť a vyhýbanie sa vojenskej povinnosti. Významným miestom prejavov proti vtedajšiemu režimu sa stala tzv. Lennonovastena v Prahe na Kampe.

1968

Primel na scéne

Niektoré zlepšováky upadnú po prvom opojení ihneď do zabudnutia a niektoré navždy zmenia svet. A to bol v roku 1968 aj prípad Primalexu, teda v tej dobe výrobku uvedeným pod názvom Primel. Jednalo sa o bielu náterovú hmotu, ktorá vznikla na základe zlepšovacieho návrhu.

Primel ekonomicky zachránil vtedajšie chátrajúce hospodárske výsledky keramických závodov v Břasích a doslova cez noc sa stal vychádzajúcou hviezdou v podmienkach plánovanej ekonomiky.

1989

1989

Primalex sa čoskoro zabýval u každého doma na stene. Nie je preto prekvapením, že ďalšia expanzia podniku bola ďalším logickým krokom.
V roku 1989 je zriadená nová výrobná linka a s ňou rovno aj celá nová hala. Postupne sa tiež začala písať aj novodobá história značky a firmy Primalex, kedy v súlade s vtedajšou politickou situáciou bol podnik privatizovaný a prevedený na formu akciovej spoločnosti.

Značka, ktorú pozná
každý v Čechách
aj na Slovensku

2002

2002

Doba farebná

Značka Primalex bola dlho synonymom pre krásne biele steny, to sa ale malo čoskoro zmeniť. Nastala doba farebná, kedy ľudia začali experimentovať s farbami. V roku 2002 sa tak po prvýkrát začali výrobky značky Primalex tzv. tónovať.

Primalex disponuje širokou sieťou tónovacích centier, v roku 2015 je to už viac ako 300 strojov.

Celkový počet výrobkov, ktoré je možné tónovať je cca 40 druhov.

Farby priniesli medzi výrobky značky Primalex priestor pre ďalšie inovácie a portfólio našich výrobkov sa tak začalo dynamicky rozširovať. V krátkom medziobdobí Primalex využíval priemyselný kolorovací systém K99, ktorý bol však skoro nahradený systémom CMS 2010 (Colouring Mixing System).

Nový systém nám umožňuje natónovať viac ako 20 000 odtieňov presne podľa vašich prianí, pre nátery do interiéru aj fasády v exteriéri, na drevo a kov v mnohých rôznych kvalitách presne podľa vašich potrieb a peňaženky.

2005

2005

Kov a drevo

Kvalita náterových hmôt značky Primalex začala v roku 2005 prekračovať hranicu stien. Tento krok bol pre mnohých prekvapivý, ale je nutné si uvedomiť, že značka Primalex získala za celú dobu svojej existencie ohromné množstvo skúseností s výrobou farieb.

Rozšírenie aj do kategórie farieb na kov a drevo tak bolo úplne logickým krokom.

Spoločnosť Primalex sa začlenila do skupiny SigmaKalon a začala produkovať farby na báze vodou riediteľných a syntetických.
Naša ponuka farieb na kov a drevo je veľmi široká a pokrýva všetky možné aplikácie.

2010

2010

Primalex bol veľmi dlho synonymom pre krásnu bielu stenu. Ale trendy a inovácie skoro zmenila farebnú náladu v spoločnosti a Primalex začal produkovať farby v rôznych odtieňoch. Tomu bolo potrebné prispôsobiť aj to ako je značka Primalex vnímaná.

Svet farieb Primalex teraz vyjadruje logo uspôsobené ako farebná zemeguľa.
Písal sa rok 2010 a bola to veľká zmena pre Primalex aj pre jeho zákazníkov.

Logo ako maľované

2015

Naši ľudia vytvárajú priestor
pre vaše nápady