Vzorkovnica farieb

Sprievodca svetom farebných odtieňov.

Farby a vzorkovnice

Vnímanie farieb je subjektívne,
a preto sa farebné tóny určujú podľa farebných vzorkovníc. Pokiaľ si svoju farbu vyberiete podľa vzorkovnice, budete mať jasnú predstavu o jeho výslednom odtieni.

Výskumy vnímania farieb poukázali na to, ako kultúra alebo životné podmienky dokázali ovplyvniť to, ako sú farby vnímané ľuďmi. Napríklad Eskimáci dokážu rozoznať väčšie množstvo odtieňov bielej a sivej.

Rôzne jazyky majú tiež pre farby rôzne množstvo slov. Angličtina vyjadrí základné farby pomocou 11 slov, na druhej strane ľudia kmeňa Deni žijúci v Indonézii majú pre rovnaký počet farieb len 2 slová.

Svet farieb je plný veľkého množstva odtieňov.
Pri aplikácii farby na rôzne povrchy dochádza tiež k rôznemu výslednému efektu. Preto sa farby vyberajú pomocou vzorkovníc, v praxi sa najčastejšie môžete stretnúť s tromi.

Správna farba čaká len na vás…
… vo vzorkovnici.

Sťahujte si mobilnú aplikáciu PRIMALEX

Obsahuje kompletný vzorkovník odtieňov NCS
a ďalšie užitočné nástroje:

  • Funkcie merania plochy
  • Identifikácia farebných odtieňov
  • Všetky produkty pekne prehľadne
  • Najbližšia predajňa so všetkými kontakty
Google play
App Store

RAL CLASSIC A RAL DESIGN

Vzorkovnica farieb RAL je celosvetovo uznávaný systém farieb,
ktorý sa rozdeľuje na RAL CLASSIC a RAL DESIGN.

RAL CLASSIC predstavuje celkom 213 odtieňov a používa sa prevažne v priemyselnej výrobe (oceľové konštrukcie, výroba nábytku a pod.).

Rada RAL DESIGN obsahuje 1625 odtieňov, ktoré sú vhodné pre určovanie komplexného farebného riešenia stien v interiéroch bytov, ale aj priemyselných farieb.

VZORKOVNICA NCS

Vzorkovnica NCS (Natural Color System) je dnes najuznávanejšia a z hľadiska subjektivity najpresnejšia vzorkovnica farieb. Bola vytvorená na základe názorov a zhody veľkého množstva pracovníkov z oblasti vedy, architektúry, psychológie, módneho návrhárstva. Je možné ju využiť pre posudzovanie farieb do bytu, fasádnych farieb, ale tiež aj syntetických emailov a vodou riediteľných farieb.

Čo všetko
sa dá vyčítať
z NCS kódu?

Pod týmto číselným označením sa ukrýva percentuálne vyjadrenie tmavosti a sýtosti odtieňa.

Tip: Odporúča sa kombinovať v interiéri odtiene, ktoré majú rovnaký súčet týchto dvoch čísel. Napr.:
   S 2030 – Y90R
a S 3020 – B30G

Tento kód je súčasťou farebného NCS kruhu, v ktorom sú umiestnené 4 základné farby Y-R-B-G (žltá, červená, modrá a zelená). Kombináciou týchto základných farieb nám vzniká takzvaný odtieň. V našom prípade to teda znamená, že tento odtieň sa skladá z kombinácie 10% žltej a 90% červenej far­by.

Fasádna vzorkovnica – systém F

Za touto vzorkovnicou stojí náš vlastný vývoj, ktorý umožňuje zaujímavo riešiť podobu fasád a omietok s produktami Primalex. Fasádna vzorkovnica zahŕňa paletu 270 farebných odtieňov, ktoré obsahujú ako klasické farebné odtiene, tak aj moderné určujúce trendy v exteriéroch. Pri vývoji farebných odtieňov bola venovaná zvláštna pozornosťvysokej svetlostálosti všetkých farebných odtieňov.

Svetlostálosť, alebo teda hlavne jej výšku, sledujeme predovšetkým u farieb, ktoré používame v exteriéri.

Farba je vystavená náročnému pôsobeniu prírodných podmienok a čím vyššia svetlostálosť, tým dlhšia životnosť farebného odtieňa.

Colordesigner

Vymaľujte si vašu izbu!

spustiť aplikáciu >

Keď je vymaľované

Interaktívna
aplikácia pre vašu
inšpiráciu.

čítať viac >

Inšpirácia

Načerpajte inšpiráciu
v našej galérii interiérov
a exteriérov.

nechajte sa inšpirovať >