Aktuality a novinky

Zoznam našich aktualít a noviniek.

História Primalexu

12. 04. 2024

Náš príbeh sa začína už v roku 1877, kedy Johann Starck založil neďaleko od Břasych v Stupne továreň na spracovanie oxidu železitého. Vzniká ako odpad pri výrobe kyseliny sírovej a pre jeho jedovatosť ho nazývali „caput mortuum“, teda mŕtva hlava, alebo po hebrejsky kolkotharu, čiže popravisko. Asi si viete predstaviť, s akým nadšením chodili v 19. storočí zamestanci fabriky do práce… Nátery však boli odolné, veď dokázali ochrániť aj zaoceánske lode, takže výroba prekvitala. Primiešavaním soli a rôznym chladením sa k pôvodnej tehlovočervenej farbe pridalo ďalších 41 farieb od fialovej po žltú a celoeurópsky úspech bol na svete. Ten celosvetový prišiel po roku 1878, keď Starck založil v Břasích továreň na výrobu syntetického ultramarínu.
Primalex
Pôvodne sa nádherná modrá farba vyrábala drvením polodrahokamu lapis lazuli a teda bola veľmi drahá, na rozdiel od jej syntetickej sestry. Okrem ultramarínu sa tu vyrábali aj obkladačky, fasádne obklady, kamenina. Po vojne bola firma D.J.Starck znárodnená a stala sa súčasťou Západočeských keramických závodov.

V Břasích sa vyrábala keramika a ultramarín, no chcelo to ešte niečo iné, nové, revolučné. A tak sa v roku 1967 zrodil absolútne nový typ izbovej farby. Na rozdiel od vtedajších práškových farieb, Primel – tak znel pôvodný názov, mal tekutú konzistenciu a pretože sa v tom čase konala svetová výstava Expo, slabiku „ex“ si výrobcovia pridali k pôvodnému názvu, aby bolo jasné, že ide o moderný a pokrokový vynález. Popularita Primalexu bola obrovská! Profesionálni aj hobby maliari Primalex milovali pre jeho jednoduchú aplikáciu bez šmúh, trvácnosť bez olupovania a oceňovaný bol aj protiplesňový účinok náterov. V roku 1969 bol plán výroby prekročený o 289 ton a ani tak nebol dopyt po Primalexe pokrytý.

V 70. a 80. rokoch došlo v Břasích k modernizácii a zefektívneniu výroby a rozšíreniu výrobných priestorov. Nedostatok pracovných síl závod kompenzoval zahraničnou spoluprácou. Kubánski vojaci dostávali prácu vo výrobe Primalexu ako odmenu za ich nasadenie vo vojne v Angole. V tomto čase výroba Primalexu dosiahla svoj vrchol.
Primalex
V deväťdesiatych rokoch prišla privatizácia a spoločnosť Primalex sa cez niekoľko vlastníkov stala v roku 2004 súčasťou nadnárodnej skupiny SigmaKalon Group. Tú aj s Primalexom v roku 2008 prevzala spoločnosť PPG, o rok neskôr sa pod jej krídla dostal Balakryl. Primalex, kedysi synonymum pre bielu stenu, nabral nové farby a dnes si nimi namiešate viac než 20-tisíc farebných odtieňov. K vodou riediteľným a syntetickým dekoratívnym náterom na steny sa pridali farby na kov a drevo.
Primalex
Dnes sa v Břasoch vyrábajú vodou riediteľné farby na steny, základné farby a tónovacie základy. Ich základom je kaolínový kal, ktorý sa do továrne dováža z neďalekého Kaznějova. Vďaka blízkosti lomov je tak znížená záťaž životného prostredia splodinami z cisternových áut. K snahe o čo najzelenšiu výrobu tiež prispieva čistenie odpadových vôd.

Kaolínový kal sa podľa potreby dopĺňa o aditíva, biocídy, odpeňovače, vápence a ďalšie zložky. Všetko sa zmiešava v obrovských nádržiach, stáča na piatich plniacich linkách a rozváža do obchodov okrem Česka aj na Slovensku.

Ďalšie aktuality a novinky

17. 06. 2024

Po roku je opäť Trenčiansky podchod umeleckou galériou vďaka Fest Art Trenčín

Po roku je opäť Trenčiansky podchod umeleckou galériou vďaka Fest Art Trenčín

Po roku bolo PPG opäť súčasťou festivalu Fest Art Trenčín 2024

čítať viac >

03. 05. 2024

Primalex - a v budúcnosti si poďakujete

Primalex - a v budúcnosti si poďakujete

Náš domov je miesto, kde sa všetci chceme cítiť dobre. Dlho a spokojne. Primalex vás sprevádza už desiatky rokov a dáva vám farby do vášho života.

čítať viac >

23. 04. 2024

Obľúbená značka Primalex získala prestížne ocenenie odbornej poroty Superbrands

Obľúbená značka Primalex získala prestížne ocenenie odbornej poroty Superbrands

Primalex, tradičná značka interiérových a exteriérových farieb, získal ocenenie udeľované najúspešnejším značkám na Slovensku

čítať viac >