Tipy a rady

Tipy a rady je miesto s inšpiratívnymi nápadmi,
s postupmi krok za krokom a zaujímavosťami
z oblasti maľovania.

Príprava pred maľovaním alebo „šťastie praje pripraveným“!

Príprava pred maľovaním alebo „šťastie praje pripraveným“!




Uvažujete nad tým, že je čas na zmenu alebo vaše steny potrebujú vymaľovať? Potom by ste nemali zabudnúť na dôkladnú prípravu pred samotným maľovaním.

Pripravili sme si pre vás v niekoľkých krokoch ako postupovať a na čo nezabudnúť tak, aby váš výsledok mohol byť perfektný.

1. krok – Príprava pred maľovaním alebo „šťastie praje pripraveným“!

1. krok


Najskôr by sme mali začať so samotnou prípravou „miesta činu“, ušetríme si tak vo finále čas s následnými upratovacími prácami. Pokiaľ nábytok nechcete sťahovať, presuňte ho aspoň do stredu miestnosti tak, aby ste si uľahčili prístup k stenám a stropu. Nábytok následne prekryte špeciálnou zakrývacou fóliou. Pozornosť venujeme tiež všetkým zástrčkám, vypínačom, podlahovým lištám a ďalším doplnkom, ktoré nechceme zašpiniť, väčšinou ich stačí oblepiť krycou lepiacou páskou.

2. krok – Príprava pred maľovaním alebo „šťastie praje pripraveným“!

2. krok


Teraz sa presunieme k samotnému podkladu. Najskôr vyskúšame jeho stav a kvalitu, podklad by mal byť suchý, bez prachu a uvoľnených častíc. To si môžeme jednoducho otestovať pomocou valčeka. Stačí, keď si namočíme valček a prejdeme s ním párkrát po stene, pokiaľ sa vám náter nalepí na valček…musíme škrabať. Ako na to? Stenu navlhčíme mokrou maliarskou štetkou alebo hubkou a potom všetky vrstvy oškrabeme maliarskou škrabkou.

3. krok – Príprava pred maľovaním alebo „šťastie praje pripraveným“!

3. krok


V ďalšom kroku by sme si mali dať pozor na rôzne trhlinky, praskliny alebo vypuknuté miesta, môže ísť o prvý signál lúpajúcej sa omietky. Tieto miesta by sme mali najskôr vyspraviť pomocou rôznych druhov štukov alebo tmelov. Nesmieme tiež zabudnúť na odstránenie všelijakých škvŕn a nečistôt ako sú napríklad mastné škvrny. Na väčšinu škvŕn vám bude stačiť jarový alebo mydlový roztok, ktorým jednoducho nečistoty odstránime.

4. krok – Príprava pred maľovaním alebo „šťastie praje pripraveným“!

4. krok


Po oškrabaní opravíme nerovnosti a nakoniec stenu napenetrujeme. Penetrácia sa používa predovšetkým na spevnenie rôznorodých podkladov a zjednotenie nasiakavosti. Zároveň zvyšuje priliehavosť náterov, takže nová farba vám bude lepšie kryť. Voľba druhu penetrácie závisí na podklade, ktorý chcete natierať. Na trhu sa stretnete najčastejšie s tromi druhmi penetrácii – univerzálna, hĺbková a fungicídna. Univerzálnu môžeme použiť na väčšinu podkladov, avšak hĺbková preniká viac do hĺbky povrchu a využíva sa predovšetkým pri problematických podkladoch. Posledným typom je fungicídna penetrácia, ktorej špeciálne uplatnenie nájdete predovšetkým na stenách, kde sa vyskytuje pleseň.